Příběh z poradny SVÍTÁNÍ pro pozůstalé a pečující

29. srpna 2019

Poradna SVÍTÁNÍ, aneb nejste na to sami!

Svítání je poradna pro pečující a pozůstalé, která zahájila svoji činnost pod křídly brněnské Diakonie letos v lednu. Dvoučlenný tým tvoří sociální pracovnice a akreditovaná poradkyně pro pozůstalé (profesí zdravotní sestra). Obě mají dlouholetou praxi v hospicové péči. Možná si říkáte, cože asi dělají… mohly by pomoci někomu v mém okolí? Pojďme si tedy práci poradny představit na jednom příběhu.

Poradna SVÍTÁNÍ pro pozůstalé a pečující
29. srpna 2019 - Příběh z poradny SVÍTÁNÍ pro pozůstalé a pečující

Obrátila se na nás vnučka. Její 90 letá babička se po pádu ocitla v nemocnici s komplikovanou zlomeninou nohy. Prošla několika operacemi, přečkala různé komplikace a po 3 měsících léčby ji z nemocnice posílali domů. Rodina se musela rychle připravit na celodenní péči o téměř  ležícího člověka. Jako laici měli především obavy z toho, jak  péči zvládnou, co  nachystat, jak s babičkou manipulovat, aby jí neublížili.

Při prvním kontaktu v poradně jsme poskytly informace, kde a jaké zdravotní pomůcky vypůjčit, případně, že některé může praktický lékař předepsat. Poradily jsme v oblasti příspěvku na péči a podaly informace o sociálních službách (pečovatelské služby, odlehčovací péče) v okolí bydliště, které by mohly rodině s péčí o paní pomoci. Dále vnučka dostala informace o ošetřovném –  to je důležité pro rozhodování o tom, kdo s babičkou zůstane doma a bude hlavní pečující osobou.

Po nutné přípravě následovalo propuštění nemocné domů a pak naše první návštěva v terénu. Doma jsme prakticky zaučily rodinné příslušníky v bezpečné manipulaci s paní na lůžku, nácvik přesunu na toaletní křeslo a na vozík. Také jsme rodinu naučily, jak lze v lůžku poskytovat hygienu a doplnily informace o možnostech ze strany praktického lékaře a případné domácí zdravotní péče. Sestřičky, které docházejí do domácnosti, rodina časem ráda využila.

I přes dobrou domácí péči byla kvůli infekci nutná hospitalizace. Domů byla paní propuštěna slabší, proto byla potřeba naše další návštěva. Zaměřily jsme se tentokrát na poradenství v oblasti výživy, polohování a na celkovou podporu pečující rodiny. Občas vnučka zavolala do naší poradny, aby se ujistila, že péči poskytují babičce správně.

Po dalších měsících, kdy byla v péči praktického lékaře, paní zažila ještě mnohé pěkné chvíle v kruhu svojí rodiny.

Pak se přiblížil závěr života. Proběhlo několik telefonických konzultací s námi. To pomohlo všem členům rodiny ujistit se v rozhodnutí, umožnit babičce zemřít doma.  I v poslední den péče byla rodině ku pomoci naše telefonická podpora. Po odchodu babičky jsme pokračovaly v podpoře rodiny, následovala naše návštěva a pomoc se zařízením pohřbu a vyřizováním dalších úředních záležitostí.

Naše bezplatná poradna pro pečující a pozůstalé pomohla rodině zorientovat se v nové situaci. Provedla je pečováním po stránce teoretické, praktické a sociální. Díky tomu mohla rodina splnit velké babiččino přání zůstat a nakonec zemřít doma.

A právě tohle je poslání naší poradny – být pečujícím nablízku, přinášet jim informace, provést je koncem života a také obdobím truchlení. Pomáháme, aby lidé neměli strach ze stínů. Znamenají, že někde blízko začíná svítat...

Podpořte Diakonii

Diakonie v číslech

Každoročně pečujeme o více, než 0 klientů
Najdete nás na 0 místech v kraji
Pracuje u nás 0 zaměstnanců
Jsme tady pro vás již 0 let