Výstava Kamélií

21. března 2022
Výstava Kamélií
21. března 2022 - Výstava Kamélií

"Zdravím Vás všechny v jarním čase. Určitě se těšíte stejně jako já na jaro, které právě přichází. Tráva se zazelená, kytičky se rozkvetou a sluníčko nás potěší svojí přítomností. A právě v tomto čase, kdy ještě není teplo, kvetou Kamélie. Jsou to nádherné keře různých barev, které jsou velmi podobné růžím, ale vůbec nevoní. Na jejich květy se ale nesmí sahat, jinak květ po chvíli uvadá a upadne. Takže i když kvetou v zimě, jsou to vlastně křehulky. V Rájci Jestřebí na zámku probíhala každým rokem začátkem března výstava Kamélií.

275042599_704891654035350_5207416233404689197_n

V Chráněném bydlení Letovice jsme se domluvili s klienty, zda by měli zájem tuto nádheru vidět. Všichni byli nápadem nadšeni a souhlasili s výletem. Dlouho jsme nikde kvůli Covidu-19 nebyli a už nám všem výlety chyběli. Domluvili jsme se na jedno sobotní ráno, že to bude výlet i s obědem po cestě zpět. Nápad se všem líbil! Po příjezdu do Rájce Jestřebí jsme nejprve procházeli zámeckým parkem. Mají to tam moc hezké. Před zámkem měli fontánu, která zatím ještě nefungovala. Ale to nám nevadilo. Před samotnou výstavou jsme se podívali po stáncích, co nabízeli k prodeji.

1

Samotná výstava byla opravdu nádherná. Tolik neskutečné krásy pod jednou střechou. Nutí Vás to zamyslet se, co to musí dát práce vypěstovat takový keřík. Některé keře měli i třicet roků. Když si uvědomím, že někdy mi uhyne pokojová květina po dvou měsících nebo po roce a jim se podaří péčí a znalostmi o Kaméliích pěstovat keř dlouhá a dlouhá léta, no...klobouk dolů. Výstava byla rozmístněna po celém zámku a v každé místnosti byl průvodce s mluveným výkladem. Takže jsme viděli nejen výstavu kamélií, ale i celkovou prohlídku zámku. Vnitřní prostory zámku jsou velmi hezké a zajímavé. Na první pohled je vidět, že zámek v Rájci Jestřebí není nijak zanedbaný. Právě naopak. Je vidět, že o něj pečují. Asi 1 km od zámku se nacházejí zámecké skleníky, ve kterých se Kamélie pěstují a uchovávají celoročně. Vstupenka nám umožňovala nahlédnout i tam. Tuto možnost jsme nevyužily.

3

Na zpáteční cestě do Letovic jsme se zastavili pro předem domluvený oběd. Někdo si dal plněnou tortillu, někdo kebab a hranolky, na co měl kdo chuť. Odpoledne u kafíčka jsme si povídali, jak se nám výlet líbil, a všichni jsme byli spokojení. Všem Vám prohlídku v zámku v Rájci Jestřebí doporučuji. Je tam moc hezky i v létě. To už tryská i fontánka a kolem jsou vysázeny květiny. Já jsem na výstavě Kamélií byla již třikrát a pohled na ně se mi ještě neomrzel. Mějte se všichni moc hezky a užívejte sluníčka. Hezký den s úsměvem!"

Blanka Bednářová

Podpořte Diakonii

Diakonie v číslech

Každoročně pečujeme o více, než 0 klientů
Pracuje u nás 0 zaměstnanců
Jsme tady pro vás již 0 let