000830_05_009192

KM ČALS? Co je to za zaklínadlo?
KM ČALS je zkratka pro Kontaktní místo České alzheimerovské společnosti.

Alzheimerovská? To znamená, že má něco společného „s tím Němcem, co mi pořád schovává věci“?
Vlastně ano. Kontaktní místo nabízí pomoc a podporu lidem s demencí a jejich blízkým pečujícím.

Jak konkrétně jim pomáháte?
Zájemcům nabízíme informační materiály o problematice demence, zejména o Alzheimerově chorobě. Materiály vypracovala Česká alzheimerovská společnost a je v nich srozumitelně napsáno, co můžeme od Alzheimerovy choroby očekávat a jak prakticky k nemoci přistupovat. Pokud si nevíte rady s diagnózou demence, můžete se k nám stavit na Hrnčířskou nebo po domluvě zajde poradkyně k vám domů a pobavíte se třeba s celou rodinou o tom, co potřebujete o nemoci vědět, jaké služby využít, jak situaci prakticky řešit přímo v domácnosti apod. Pořádáme také přednášky, debaty, informujeme veřejnost o problematice demence.

Prý se u vás také provádí vyšetření paměti?
Ano. Vyšetření paměti je určeno především pro lidi starší 60 let. Formou několika testů na místě zjistíme, jestli jsou vaše potíže s pamětí v normě, nebo je potřeba je řešit s odborníkem. Většinou vše stihneme do hodinky. Vyšetření probíhá individuálně, jste tam jen vy a vyšetřující.

Pro svépomocnou skupinu pečujících pořádáte setkávání nazvané Čaj o páté. Co se tam děje?
Pečující, kteří se doma starají o svého blízkého s demencí, se potkávají vždy jednu středu v měsíci od 17 do 19 hod. u nás v budově Diakonie na Hrnčířské ulici. Na setkání je možné přijít jen občas, když potřebujete poradit nebo se jen sdílet se svými trampotami i radostmi s nemocným, nemusíte chodit pravidelně. Návštěva k ničemu nezavazuje. A ano, dáme si tam i čaj.

A kolik si účtujete za tohle všechno?
Nebudete platit nic. Všechny naše aktivity jsou poskytovány zdarma.

Když půjdu kolem, můžu se k vám stavit a nechat si třeba vyšetřit paměť?
To raději ne. Pokud se vám máme plně věnovat, musíme si spolu domluvit čas návštěvy. Na všechny naše aktivity je nutné si tedy telefonicky domluvit konkrétní termín.

Na setkání s vámi se těší
Klára Šenkyříková, vedoucí KM ČALS

telefon: +420 734 166 378