Jak si notuje hudba a Alzheimerova choroba?

12. března 2020

Co cítíte, když slyšíte vaši oblíbenou písničku? Zasníte se, chce se vám tancovat, pozpěvovat? Spousta lidí cítí příjemné pocity mravenčení, jemného chvění na hlavě či podél páteře, když slyší svou oblíbenou písničku, hudbu nebo jiné příjemné zvuky. Takovýmto pocitům se říká ASMR. ASMR se překládá jako autonomní senzorická meridiánová reakce. Možná ho znáte spíš pod pojmem „mozkový orgasmus“.

Jak si notuje hudba a Alzheimerova choroba?
12. března 2020 - Jak si notuje hudba a Alzheimerova choroba?

Na výše uvedenou skutečnost navázal Dr. Anderson, který zjistil, že pokud se pouští lidem s Alzheimerovou chorobou jejich oblíbená hudba, často se probudí z nečinnosti a vykazují známky aktivity, soustředění, potěšení. Zkrátka, že pozitivně reagují na slyšenou hudbu. Dokonce se pohybují do rytmu, přidávají se zpěvem, broukáním. Text oblíbené písničky si v takovém případě vybaví i člověk s pokročilou demencí, který už jen obtížně zvládne sestavit běžnou větu, ale známou písničku zazpívá snadno. Z toho Dr. Anderson s kolegy usoudil, že Alzheimerova nemoc zřejmě oblast mozku odpovědnou za ASMR nepostihuje.

To je skvělá zpráva! Můžeme tak lidem s demencí alespoň zpříjemnit jejich život těmito prožitky, jichž jsou schopni. V jedné studii lidé, kteří měsíc pravidelně podstupovali „terapii hudbou“ komunikovali a spolupracovali s pečujícími lépe než ti, kteří hudbu systematicky neposlouchali. To hlavní ale bylo, že při poslechu hudby zažívali příjemné pocity. Aspoň na chvíli tak mohli rozptýlit mlhu, která jim obsadila mozek a přenesli se do starých dobrých časů…třeba rokenrolu.

Pozitivní je i to, že hudba napomáhá k zapamatování informací. Je prokázáno, že text, který je přezpívaný s hudbou, je zapamatovatelný lépe než bez hudby. Např. když se učíte novou písničku, lépe se vám bude učit i s hudbou než jen holý text. Zkuste to, uvidíte. V rámci trénování paměti si tak můžete zhudebňovat i seznam na nákup, telefonní čísla nebo jména známých ☺.

Pomalu se blíží jaro, které je nabyté krásnými zvuky švitořících ptáčků, šumění deštíku, křupání rozpuštěného zimního posypu pod nohama… Pojďme si aktivně všímat zvuků, jež nás obklopují a najděme si každý hudbu a její podoby, které nás baví.

Radost z toho, co právě děláte nebo posloucháte, přeje Klára Šenkyříková.

Zde si můžet přečíst další zajímavosti z našeho střediska.

Zde můžete přispět na rekonstrukci zahrady, kterou využívají naši klienti s demencí.