Jarní očista

29. března 2021
Pust
29. března 2021 - Jarní očista

Vážené čtenářky, vážení čtenáři.

Máme tu jaro, pro mnoho z nás nejkrásnější období v roce, kdy se probouzí příroda, sluníčko nám svými paprsky dodává energii a vzbuzuje v nás naději, že s láskou a pokorou budeme vítat každý nový den.

S jarem přichází Velikonoce a s nimi doba postní. Stojíme před otázkou jak ji s užitkem dobře prožít. Je to opět výjimečný čas, který naplňujeme tam, kde žijeme, ve svých vztazích, společných radostech a bolestech, nadějích i zklamáních. Doba postní je dobou obnovy, zamyšlení, pomoci druhým, ale i zřeknutí se něčeho, co je pro nás nepostradatelné.

Nesmíme zapomenout, že již rok tu máme i covid 19, který nám brání vykonávat aktivity, na které jsme byli zvyklí. Nemůžeme navštěvovat přátele, jít do divadla, na koncert, nebo si zasportovat. Nemůžeme se setkávat na bohoslužbách a společně prožívat, pro nás věřící, tak výjimečnou dobu.

Říká se, že všechno zlé, je pro něco dobré. Jsme více doma, s rodinou, a tak máme i více času jít společně s Kristem na Golgotu. Objevit tak cesty, na které nás Pán přivádí a na kterých se touží s námi setkat. Pán Ježíš řekl: „Kdo chce za mnou přijít, vezmi svůj kříž a následuj mne“. Teď je ta doba, kdy v modlitbě a meditaci můžeme Krista následovat na jeho bolestné cestě.

Půst je také nejlevnějším lékem proti nemocem. Nejen nemocem ducha, ale i těla.

V dnešní době se ale těžko něčeho zříkáme. Jsme pohodlní.  Platí to i o mě, nicméně jsem letos zahájila pro mě „velký“ půst.

Přišla za mnou moje sestra s myšlenkou, zda se nechci postit i od jiných věcí, nejen od masa, jak jsem celý život dělala, ale i od jiných věcí a vůbec jít do celkové jarní očisty. Očisty od nahromaděných škodlivin, které jsem si v těle ukládala nejen po dobu zimních měsíců, ale řekla bych celého svého života. Vzdát se v podstatě všeho co mám ráda, přináší mi radost a dobrý požitek? Byla to pro mě obrovská výzva, nicméně tato doba „kovidová“ je plná výzev a tak jsem si řekla, že do toho půjdu. Zřekla jsem se tedy nejen masa, ale i kávy, alkoholu, sladkého a cigaret. Dokonce k tomu vždy jeden den v týdnu držím jednodenní půst, kdy piji jen vodu. Pro někoho běžná věc, pro mě nemyslitelná. Nyní se už na tento den těším. Nejen, že mi to přináší úbytek kil … tedy si léčím tělo, ale přináší mi to energii, psychickou pohodu, spokojenost … tedy si léčím i ducha. Určitě v půstu budu pokračovat i po skončení doby postní, možná ne s takovou intenzitou a prožitkem jako v této době.

Jsem ráda, že mě k tomu sestra motivovala a já dál svoji kolegyni. Povzbuzujeme se a podporujeme vzájemně.

Chtěla bych povzbudit i Vás, kteří čtete tyto řádky, abyste k životu přistupovali s optimismem, aby se Vám dařilo změnit ve svém životě to, co změnit chcete. Prožívejte tento čas s nadějí a láskou nejen ke svým blízkým, ale ke všem, kteří Vás potřebují a Vaši pomoc očekávají.

Eva Živná