74414159_2585336591534282_399729045710831616_n

NEBÝT NA TO SÁM A NEBÁT SE ŘÍCT SI O POMOC

K péči se občas dostaneme „jako slepý k houslím“, nikdo se nás neptá a život nás postaví do situace, o které jsme nikdy nepřemýšleli.

Jeden z mnoha příběhů a scénářů: Vaše doposud soběstačná a vitální 83letá maminka byla s náhlými zdravotními potížemi odvezena sanitkou do nemocnice. Tam Vám po všech vyšetřeních řeknou, že je ve vážném, ale stabilizovaném stavu a že prodělala mozkovou příhodu. Dozvíte se, že má ochrnutou pravou polovinu těla a obtíže s mluvením. Po počátečním šoku, kdy se Vám skoro zastavilo srdce, se po pár dnech situace uklidní a vy za ní do nemocnice chodíte, jak jen můžete. Po čase maminku přeloží na doléčovací a rehabilitační oddělení. Jenže pak Vám najednou řeknou, že nelze očekávat další zlepšení, a že Vám ji příští týden propustí domů. Cože, už příští týden? Nějak jste pocitově očekávali, že se zdravotně zlepší a doufali, že se vrátí k sobě domů. V hlavě zmatek a rej otázek. Když se zeptáte, dozvíte se, že se sama nepostaví, má pleny, obtíže s polykáním a jídlem i s mluvením. Rozhodně nemůže zůstat sama a bude potřebovat ošetřovatelskou péči. Nejspíš Vás přepadnou obavy. Copak jsem zdravotní sestra a pečovatelka? Copak bych to zvládla, když jsem to nikdy nedělala? To mám přestat pracovat a zůstat s ní? A z čeho budu žít? Jak to vlastně je, když budu doma, bude se mně to počítat na důchod? A souběžně jde starost o maminku. Bude chtít ke nám domů? Jak ji na lůžku umyji? Jak s ní budu manipulovat, abych neublížila jí ani svým zádům? A kde vezmu postel? A jsou nějaké organizace, které pomohou?

Hlavou jde jedna myšlenka za druhou. Pomůcky, příspěvky, rehabilitace, co kde vyřídit. Co může udělat praktický lékař, co uhradí zdravotní pojišťovna. A za pečovatelky se platí?

V brněnském středisku Diakonie právě z těchto důvodů vznikl pro laické pečující pilotní projekt - poradna SVÍTÁNÍ. Vyvážená profesní kombinace obou odborných poradkyň (sociální pracovnice a zdravotní sestry/poradkyně pro pozůstalé, obě s dlouholetou zkušeností s péčí u lůžek v hospici) pokrývá celou oblast pečování. Mimořádná je i šíře záběru poradny. Můžeme být průvodci celým obdobím péče přes doprovázení (doma, v nemocnici, sociálním zařízení) až k postarání se v okamžiku smrti.

Jsme časově flexibilní a rády přijedeme i k Vám domů. Poskytneme Vám základní orientaci v systému sociálních služeb, informace z oblasti příspěvku na péči, důchodového a nemocenského pojištění. Poradíme s kontakty na odlehčovací a pečovatelské služby i na domovy pro seniory.

Umíme poradit, zaučit a prakticky Vás provést všemi oblastmi péče (hygiena, strava, polohování…). Máme zkušenosti s výběrem vhodných pomůcek i s tím, jak je získat. Názorně zaučíme pečující osobu v manipulaci a můžeme doporučit i vhodné uspořádání domácnosti.

V situacích, kdy se jedná o nevyléčitelně nemocné, kterým jejich nemoc přináší nové těžkosti a komplikace, poskytneme nejen kontakty na paliativní péči, ale rády budeme oporou a průvodci v důstojném pečování i v tomto období života. V případě potřeby Vás propojíme s dalšími odborníky nebo organizacemi, kteří by Vám mohli pomoci. Nedílnou součástí naší práce je komunikace s nemocným i jeho blízkými a naslouchání.

Můžete se na nás obrátit i s požadavkem doprovázení v samém závěru života.

Nabízíme také pomoc a bezpečné místo po ztrátě a v období truchlení. Poradenství pro pozůstalé může být jednorázové i dlouhodobé, v poradně nebo po domluvě i kdekoliv jinde.

SVÍTÁNÍ – poradna pro pečující a pozůstalé sídlí na Hrnčířská 27 v Brně. Služby poradny jsou bezplatné a obracet se na nás můžete prostřednictvím telefonu se záznamníkem nebo mailu. V terénu působí obě poradkyně v Brně a okolí, také na Židlochovicku, po telefonu po celé ČR. Poradkyně pro pozůstalé má odbornou profesní certifikaci a je v Asociaci poradců pro pozůstalé.

Podpořte Diakonii

Diakonie v číslech

Každoročně pečujeme o více, než 0 klientů
Najdete nás na 0 místech v kraji
Pracuje u nás 0 zaměstnanců
Jsme tady pro vás již 0 let